КВЕД України та його значення для бізнесу

Зразки статутів за вимогами законодавства на 2018 рік

Завантажити_333

Зразок Протоколу Загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю та зразок Статуту Товариства з обмеженою відповідальністю

Зразки документів для створення благодійної організації (благодійного фонду)

Зразки документів для створення громадської організації

Зразки документів для створення ОСББ

Зразки документів для створення ОСН (органу самоорганізації населення)

statut1-298x300

КВЕД систематизує види діяльності, що здійснюються суб’єктами господарювання в Україні. Його можна змінити, але краще відразу правильно вибрати види діяльності підприємства, щоб уникнути проблем в роботі.

Класифікатор видів економічної діяльності, або просто КВЕД, містить усі можливі напрямки роботи підприємств. Тобто, жодна юридична особа не може обійтися без цього ресурсу.

Код КВЕД підбирається на самому початку діяльності: при первинній реєстрації підприємства. Він відображає основний вид діяльності компанії (наприклад, «діяльність їдалень та послуги з постачання готової їжі»). Причому, якщо компанія розвиває кілька напрямків, то код може відповідати тільки одному з них, основному. Формально кількість кодів не обмежена, але на практиці прийнято вказувати від 1 до 6 кодів (тобто, видів економічної діяльності) для підприємства.

Види діяльності компаній вносяться до ЄДРПОУ та вказуються в довідці статистики. Для деяких ліцензованих видів діяльності (наприклад, будівництво) при отриманні ліцензії в довідці статистики потрібна наявність певних номерів КВЕД.

КВЕДи можна змінювати. Навіщо? Наприклад, якщо підприємство змінило сферу діяльності або певні коди знадобилися для отримання нової ліцензії. Крім того, сам класифікатор може змінюватися з року в рік, у ньому з’являються нові статті чи коригуються старі. Детальніше читайте про це в статтях «КВЕД 2016».

Структура КВЕД України

Види економічної діяльності в класифікаторі структуровані для зручного пошуку і застосування. Всі види діяльності розділені на кілька тематичних секцій, позначених буквами латинського алфавіту:

• Секція A. Лісове господарство.

• Секція B. Рибальство, рибництво.

• Секція C. Добувна промисловість.

• Секція D. Переробна промисловість.

• Секція E. Виробництво та розподілення електроенергії.

• Секція F. Будівництво.

• Секція G. Торгівля.

• Секція H. Діяльність готелів та ресторанів.

• Секція I. Діяльність транспорту та зв’язку.

• Секція J. Фінансова діяльність.

• Секція K. Операції з нерухомим майном.

• Секція L. Державне управління.

• Секція M. Освіта.

• Секція N. Охорона здоров’я.

• Секція O. Надання послуг.

• Секція P. Діяльність домашніх господарств.

• Секція Q. Діяльність екстериторіальних організацій.

При цьому всередині кожної секції існує ієрархія кодів. Наприклад: «Секція H, Група 55.05 Діяльність їдалень та послуги з постачання готової їжі». В одній секції може бути кілька підкласів, від одного (Секція Q, Група 99.0. Діяльність екстериторіальних організацій) до 117 (найбільш об’ємна – секція D. Переробна промисловість).

Міжнародна стандартна галузева класифікація всіх видів економічної діяльності затверджена ООН. Вона забезпечує уніфікацію видів економічної діяльності у світовому масштабі. КВЕД України відповідає міжнародному класифікатору.

Як отримати код КВЕД в Україні

Кожна нова юридична особа (в тому числі ФОП та відокремлені підрозділи юридичних осіб) – тобто так звана «Статистична одиниця» –  при реєстрації отримує код за актуальним КВЕД. У заповненій картці, що подається державному реєстратору, є спеціальний розділ про види економічної діяльності, із зазначенням коду КВЕД та назви майбутньої діяльності.

Якщо вам знадобилося змінити КВЕДи для свого підприємства, доведеться пройти такі процедури:

1. Підготувати комплект документів (свідоцтво про державну реєстрацію, установчі документи, довідка статистики з ЄДР).

2. Сплатити необхідні збори і оплатити бланк свідоцтва про реєстрацію із внесеними новими кодами.

3. Зареєструвати зміни видів діяльності у державного реєстратора (у міськвиконкомі або районній держадміністрації).

4. Повідомити органи статистики та отримати нову довідку з Реєстру.

5. Повідомити про зміну КВЕД в податкову адміністрацію.

Як правильно вибрати КВЕД

Зазначений КВЕД дає підприємству можливість займатися своїми видами діяльності. Якщо компанія починає здійснювати підприємницьку діяльність за незазначеним видом, то наслідки залежать від того, на якій системі оподаткування він перебуває. У будь-якому випадку, невідповідний КВЕД накличе на юрособу штрафи.

Найчастіше при виборі КВЕД припускають такі помилки:

• Некоректне трактування своєї діяльності. Наприклад, підприємець вказує вид товару, яким він торгує (одяг, автомобільні деталі, с/г продукція тощо), але не вказує, де саме він торгує (спеціалізований магазин, неспеціалізований магазин, онлайн-магазин тощо). Або навпаки.

• Нерозуміння різниці між оптом і роздрібом. Вона полягає не в кількості реалізованого товару, а у меті його придбання: для особистого використання або для подальшого продажу. Опт – це посередник між виробником і роздрібною торгівлею, а роздріб обслуговує попит кінцевого споживача. Тому, якщо компанія продала 10 однакових плюшевих зайців дитячому садку, то це ще не означає, що вона займається оптовою торгівлею. А якщо поставила партію іграшок в магазин – то означає.

• Не вказаний КВЕД, за яким здійснюється діяльність. Типовий приклад: при реалізації товару у накладній вказується плата за товар і окремо за послугу доставки товару, але немає КВЕД з транспортування. Бажано перестрахуватися і вказати всі КВЕДи, за якими є можливість отримання доходу.

Зауважте: якщо під час реєстрації ви вказали кілька КВЕДів, то це не зобов’язуєвас займатися всіма зазначеними видами діяльності. Ось приклад: ФОП реєструється для надання послуг таксі, але підприємець додає КВЕД з торгівлі одягом і текстилем, оскільки передбачає займатися цими напрямками через деякий час. Такий стратегічний хід цілком можливий, це не порушення. Під час подання звіту по ЄП зазначається тільки той КВЕД, який використовується.

Або ось завдання на уважність. ФОП займається оптовою та роздрібною торгівлею металочерепицею, профнастилами, секційними гаражними воротами з автоматикою. Є офіс і склад. Під час реєстрації вибрали коди:

• 46.73 Оптова торгівля деревиною, будматеріалами і сантехнічний обладнанням.

• 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля.

• 47.52 Роздрібна торгівля залізними виробами, будівельними матеріалами та сантехнічними виробами в спеціалізованих магазинах.

Як ви вважаєте, наскільки правильно обрані КВЕДи?

Відповідь: правильно крім 47.52 (передбачає наявність магазину, якого цей ФОП не має).

Джерело:

YouControl