Як стягнути борг із спадкоємців померлої особи? Практика ВСУ

banner 240x350 png

Достатньо часто буває, коли особа, яка заборгувала значну суму коштів помирає. А тому постає питання – як, все ж таки, отримати кошти, майно, які були передані померлому?

Оскільки, як правило, після смерті людини відкривається спадщина, то стягнення боргу буде відбуватися саме в процесі спадщини.

А саме, виконати зобов’язання померлої особи можуть спадкоємці боржника. І це відбудеться лише тоді, коли спадкоємці приймуть спадщину, де наявне майно.  

Якщо спадщина була відкрита та з’явилися спадкоємці, то все розпочинається із пред’явлення вимоги.

Пред’явлення вимоги.

Варто пам’ятати, що ви маєте протягом шести місяців від дня, коли ви дізналися або могли дізнатися про відкриття спадщини, пред’явити свої вимоги до спадкоємців, які прийняли спадщину.

Також, законодавець передбачає, що якщо кредитор спадкодавця не знав і не міг знати про відкриття спадщини, він має право пред’явити вимоги до спадкоємців, які прийняли спадщину, протягом одного року від настання строку вимоги.

Кредитор спадкодавця, який не пред’явив вимоги до спадкоємців, що прийняли спадщину, у вищезазначені строки, позбавляється права вимоги.

Вищевикладене узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України у справі № 6-2962цс16.

Судове провадження.

Після пред’явлення вимоги, вам потрібно очікувати офіційної відповіді від спадкоємців протягом одного місяця.

Уразі відсутності такої відповіді, чи негативної відповіді, необхідно звертатися до суду з позовом про стягнення боргу.

Але і це ще не все.

Якщо суд задовільнив ваші вимоги та зобов’язав спадкоємців виплатити борг померлої особи та спадкоємці не виконали відповідного рішення суду, тоді необхідно звертатися до суду із новим позовом про звернення стягнення на майно, яке спадкоємці отримали у спадщину.

Якщо відсутні спадкоємці.

Якщо ніхто не приймає спадщину або взагалі у боржника не має родичів, і якщо до складу спадщини входить нерухоме майно, то ви за місцезнаходженням майна, зобов’язані подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою.

За рішенням суду спадщина переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.

Територіальна громада, яка стала власником відумерлого майна, зобов’язана задовольнити вимоги кредиторів спадкодавця, що заявлені у встановленому законом порядку.

Отже, варто пам’ятати, що процес стягнення боргу із спадкоємців є достатньо непростою справою, але за допомоги професійного адвоката у вас будуть всі підстави, щоб повернути ваші кошти чи майно.

Автор:

Адвокат Сергій Гула

Джерело:

Адвокат Сергій Гула