Добросусідство, що це означає

 Добросусідство, що це означає

Що таке добросусідство і якими нормам

Що таке добросусідство і якими нормами передбачено.

З цією проблемою зустрічається майже кожен українець. Втрата хороших відносин з сусідом викликає як правило посаджене дерево на міжі з огорожею, затінення, відеокамери направленні на територію іншої земельної ділянки, вирощування різних сільськогосподарських культур тощо.

Законодавство закликає власників земельних ділянок та користувачів обирати саме такі способи використання земельних ділянок, при яких власникам сусідніх земельних ділянок завдається найменше незручностей (ст. 103) Земельного Кодексу України. Як правило , причиною, погіршення стосунків між сусідами є неправомірні дії з іншої сторони, і часто можна почути лише незгоду на прохання усунути порушення.

Відповідно до Цивільного Кодексу, а саме статті 13 при здійсненні свої прав особа зобовязана утримуватися від дій, які можуть певним чином порушити права інших осіб, завдати шкоду довкіллю або культурній спадщині, не допускаються дії особи, що вчиняються з наміром завдати шкоди іншій особі, а також зловживання правом в інших формах. При здійсненні своїх прав особа повинна дотримуватися моральних засад.. Власник земельної ділянки повинен користуватися в межар розумності, чко він виткористовує земельну джілянку в межах нерозумно, він повинен нести за свої дії відповідальність. Також закон не схвалює і є неприпустимим здійснення прав власників земельних ділянок від яких потерпають або сворюють незручності для сусіда.

Українці, які проживають в сільських ьнаселених пунктах зустрічаються більшість з проблемою повязану з проникненням на їхню ділянку коріння та гілок дерев, які завважають повноцінно користуіватится всоєю ділянкою.

Що у такому випадку робити коли гілки дерев або коріння проникають на іншу земельну ділянку. а власник дерева не хоче усувати незручності і стверджує, що дерово є його власніттю і ніхто не має права його чіпати.

Щоб дати чітку відповідь на це питання потрібно звернутись до ст. 105 ЗКУ. У випадку проникнення коренів і гілок дерев з однієї земельної ділянки на іншу власники та землекористувачі земельних ділянок мають право ваідрізатми корені дерев і кущів, які проникають із сусідньої земельної ділянки, якщо таке проникнення є перепоною у використанні земельної ділянки за цільовим призначенням.

Відповідно до вище зазначеної норми , якщо коріння та гілки проникли на сусідню земельну ділянку і не заважають використовувати зімельну ділянку за призначеннясм, то закон не надає такого права власникам сусідніх ділянок відрізати чи іншим способом поз буватись гілок та коренів дерев, кущів тощо.  Відповідно до ст. 19 ЦКУ та ст. 90, 95 ЗКУ зазначається, що право відрізати гілки та корені, які перешкоджають викорисьтанню ділянки за цільовим призначенням, є формою самозахисту.

Куди потрібно звертатись у разі виникнення такої ситуації?

Найефетривнішим способом захисту буде судовий, тобто у разі виникнення такого спору і неможливо мирно його врегулювати потрібно звертатись до суду. Такі позови повинні розглядатися та задовольнятися. Також можна звернутись до органу місцевого самоврядування (сільської, селишної, міської ради) для врегулювання конфлікту.

Автор консультації: Удодік Арістарх Ігорович

Источник