Не пропусти

Нотаріуси запропонували шляхи зменшення спорів про повернення кредитів

26 квітня відбувся круглий стіл «Захист прав кредиторів», в ході якого обговорювалися питання, що стосуються реалізації прав кредиторів і ролі нотаріусів в системі їх забезпечення. Про це повідомляє прес-центр ЛІГАБізнесІнформ.

Голова комісії Нотаріальної палати України з аналітико-методичного забезпечення нотаріальної діяльності констатував, що на сьогодні спостерігається масове неповернення кредитів. За його словами, суди України «завалені» подібними справами. При цьому нотаріуси наразі забезпечують позасудові способи захисту прав, в тому числі і кредиторів.

Він додав, що є необхідність поліпшення законодавства в цій сфері. Інші учасники круглого столу також акцентували увагу на проблемних питаннях захисту прав кредиторів і вказали на шляхи вирішення в даній сфері:

1. Необхідно внести зміни до нормативно-правових актів, зокрема: законів України «Порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України», «Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень», які б забезпечили пріоритет права  іпотекодержателя на задоволення забезпечених вимог за рахунок предмета застави/іпотеки відносно зареєстрованих у встановлених законом порядку обтяжень (в тому числі арештів), які зареєстровані пізніше.

2. Переглянути позицію Міністерства юстиції України щодо позасудового звернення стягнення на предмет застави рухомого майна/іпотеки та неправомірних вимог до іпотекодержателям щодо наявності правовстановлюючих документів. Можливо, доповнити Порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України з метою більш чіткого розуміння спеціальних норм, які регулюють це питання.

3. Внести зміни до Порядку державної реєстрації майнових прав в частині моменту відрахування в порядку ст. 37 закону України «Про іпотеку».

4. Переглянути чинне законодавство з метою усунення недоліків і колізій, застарілих норм, які заважають при реалізації нотаріусами повноважень, спрямованих на захист прав кредиторів.

Також учасники круглого столу запропонували внести низку змін до Цивільного процесуального кодексу України.

Як підкреслив голова Офісу ефективного регулювання (Better Regulation Delivery Office) Олексій Гончарук, Міністерство юстиції в цій сфері має, по-перше, більш відкритим, а, по-друге, повинна існувати реальна можливість захисту прав кредиторів.

За його словами, крім того необхідно відновлювати інститут третейських судів. «Відповідний законопроект зараз на підписі в Секретаріаті (уряду, — ред.) І повинен зайти в парламент. Законопроект стосується, в тому числі, третейського судочинства», — підсумував Олексій Гончарук.

Источник: ukrainepravo.com