Не пропусти

Особи, які не є банком або фінансовою установою, не можуть бути іпотекодержателями за договором іпотеки, який забезпечує виконання зобов'язань за кредитним договором

Автор: Серафіменко Володимир Олександрович

Наприкінці січня 2016 року Головним територіальним управлінням юстиції у м. Києві на адреси завідуючих Київських державних нотаріальних контор та приватних нотаріусів Київського міського нотаріального округу був направлений інформаційний лист (вих. № 3/28/1172 від 29.01.2016) з питань посвідчення договорів відступлення прав вимоги за іпотечними договорами.

Це була реакція Головного територіального управління юстиції в м. Києві на численні звернення громадян. За результатами розгляду звернень громадян були встановлені численні випадки, коли протягом одного дня права вимоги за кредитними договорами передавалися від банка до іншої фінансової установи, а від іншої фінансової установи — до фізичної особи.

Свою позицію Головне територіальне управління юстиції у м. Києві виклало наступним.

Статтею 24 Закону України «Про іпотеку» встановлено, що відступлення прав за іпотечним договором здійснюється без необхідності отримання згоди іпотекодавця, якщо інше не встановлено іпотечним договором, і за умови, що одночасно здійснюється відступлення права вимоги за основним зобов’язанням. Якщо не буде доведено інше, відступлення прав за іпотечним договором свідчить про відступлення права вимоги за основним зобов’язанням.

Відповідно, відступаються права і за договорами забезпечення (договори відступлення прав вимоги за іпотечними договорами підлягають обов’язковому нотаріальному посвідченню — частина третя статті 24 Закону України «Про іпотеку»).

При відступленні прав вимоги зобов’язання не припиняються, не змінюються — залишаються одним і тим самим; відбувається тільки заміна сторони кредитора. Відповідна  заміна  відбувається і в іпотечному договорі — новий кредитор стає іпотекодержателем.

Статтею 1054 Цивільного кодексу України визначено перелік осіб, які можуть бути кредитодавцями в кредитних правовідносинах. Такими є  банк або інша фінансова установа. Цей перелік є вичерпним.

Таким чином, у випадках передачі банком права вимоги за кредитним зобов’язанням іншій фінансовій установі, нотаріус посвідчує договір відступлення права вимоги за іпотечним договором.

Однак нотаріус не має жодних правових підстав для посвідчення договору про відступлення права вимоги за іпотечним договором на користь фізичної особи. Стаття 1054 Цивільного кодексу України не передбачає фізичну особу як кредитора в кредитних відносинах.

Отже, ні фізична, ні юридична особа, якщо вона не є банком або іншою фінансовою установою, не можуть бути іпотекодержателями за договором іпотеки, який забезпечує виконання зобов’язання за кредитним договором.

Київським нотаріусам повідомлено про те, що виявлені в подальшому аналогічні порушення будуть сприйматися управлінням юстиції як необізнаність нотаріуса з чинним законодавством, або навмисне його ігнорування.

Прикрепленные файлы:
10_v1.jpg
11_v1.jpg