Не пропусти

Що робити у разі затоплення квартири?

banner 240x350 png

Якщо сталося затоплення квартири, то потерпіла сторона має право відшкодувати збиток в судовому порядку.

Законодавчо це питання так чи інакше викладено у наступних нормативно-правових актах:

  • Цивільний кодекс України;
  • Цивільний процесуальний кодекс України;
  • Правила утримання жилих будинків та прибудинкових територій, які затвердженні Наказом Держжитлокомунгоспу України від 17.05.2005 № 76;
  • Інструкція про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, яка затверджена Наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998  № 53/5.

Процес відшкодування внаслідок залиття можна поділити наступним чином:

1) Фіксування факту затоплення квартири.

Це дозволить вимагати відшкодування завданих збитків в суді. Власнику квартири слід звернутися до балансоутримувача багатоквартирного будинку, ЖЕКу, ОСББ, ОСМД, тощо для складання «Акту про залиття, аварії, що сталася на системі центрального опалення, гарячого водопостачання (або холодного водопостачання).

Зразок акту про залиття квартири:

АКТ про залиття, аварію, що трапилась на системі центрального опалення, гарячого водопостачання (або холодного водопостачання)

«___» травня 2018 року   м. Київ

Ми, що нижче підписалися, комісія у складі: головного інженера виконавця послуг _____________________________ (прізвище, ініціали) — голови комісії, майстра технічної дільниці __________________, майстра ремонтної дільниці ___________________, слюсаря-сантехніка (слюсаря-електрика) ____________, представників організації, яка відповідно до укладеної угоди обслуговує внутрішньобудинкові системи опалення та гарячого водопостачання, представника власника будинку, будинкового комітету склали цей акт про те, що

«____» __________ 200 _ року в будинку N ____ на вул. (просп., бульв.) _____________ на горищі, у кв. N ___, у підвалі трапилось залиття, аварія на системі центрального опалення (гарячого ——————- (необхідне підкреслити) водопостачання,рушникосушарці), _________________________________________________________________________________________________________________ (описується, що трапилось і які наслідки (що залито, які _________________________________________________________________ обсяги робіт, які ушкодження, які речі ушкоджено))

Причиною залиття, аварії, що трапилась на системі ЦО, ГВС —————— (необхідне підкреслити) (або ХВП),

є______________________________________________________________________________________________________________________ (чітко зазначити причини, а саме несанкціоноване втручання _________________________________________________________________ мешканців кв. N _ у роботу системи (заміна радіаторів, _________________________________________________________________ трубопроводів, вентилів, рушникосушарок тощо), незадовільне _________________________________________________________________ технічне обслуговування систем, передчасний вихід з ладу _________________________________________________________________ радіаторів опалення, трубопроводів, вентилів, гнучких_________________________________________________________________ підводок та ін.)

Висновки і рекомендації комісії ______________________________________________________________________________________________ (надаються висновки про те, що необхідно зробити, хто _________________________________________________________________ заподіяв шкоду та ін.) Члени комісії: _____________________ _____________________ (підписи) З актом ознайомлені мешканці квартир: N ____________________N ____________________ (підписи)

2) Встановлення розміру шкоди, завданої залиттям квартири.

Для підвердження розміру витрат на ремонт затопленої квартири та прямих збитків яких зазнав власник, необхідно замовити проведення експертного дослідження. Правила виконання дослідження чітко прописані в «Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень».

За залиття квартири, зокрема, відповідає будівельно-технічна експертиза, основними завданнями якої є: визначення вартості будівельних робіт, пов’язаних з переобладнанням, усуненням наслідків залиття, пожежі, стихійного лиха, механічного впливу тощо;

Орієнтовний перелік вирішуваних питань, поставленних експерту можуть складатися з наступного:

Які пошкодження об’єкта (будівлі, квартири, приміщення, оздоблення тощо) виникли внаслідок залиття, пожежі, стихійного лиха, механічного впливу, просідання ґрунту на підроблюваних територіях тощо?

Яка технічна причина пошкоджень та руйнувань об’єкта нерухомого майна (елементів, конструкцій, інженерних мереж тощо)?

Яка вартість ремонтно-будівельних робіт, проведення яких необхідне для усунення пошкоджень унаслідок залиття, пожежі, стихійного лиха, механічного впливу, просідання ґрунту тощо?

Який розмір завданої матеріальної шкоди об’єкту (будівлі, квартирі, приміщенню, оздобленню тощо) унаслідок його залиття, пожежі, стихійного лиха, механічного впливу, просідання ґрунту тощо?

3) Звернення до суду з позовною заявою.

У випадку, якщо винуватець у залитті квартири, добровільно не відшкодовує збиток, заподіяний затопленням, власнику слід звернутися за захистом своїх прав до суду. Порядок звернення до суду з позовною заявою врегульовано Цивільним процесуальним кодексом України.

Пам’ятайте, що подаючи позов про відшкодування майнової шкоди до сусіда, котрий затопив вашу квартиру, слід належним чином довести факт затоплення. Крім того, Ви маєте право вимагати відшкодування і моральної шкоди.

У разі виникнення будь-яких складнощів у підготовці справи до суду або у написанні позовної заяви Ви завжди можете звернутися за правовою допомогою у Ermakovlawyer.

Дякую за увагу,

Автор консультації: адвокат Єрмаков М.В.

vord-200x200-200x160-200x160-200x160  Зразок позовної заяви про відшкодування матеріальної шкоди завданої внаслідок залиття квартири з посиланням на судове рішення