Не пропусти

Сюрприз для клієнтів: як банки верифікуватимуть доходи українців

Нацбанк вніс зміни до Положення про фінансовий моніторинг і зобов’язав всі банки перевіряти джерела доходу своїх клієнтів.

Виконавчий директор Незалежної асоціації банків України Олена Коробкова розповіла, що в результаті змін, банки будуть перевіряти всю інформацію про клієнта, аналізувати його діяльність, яка здійснюється ним через банк. У свою чергу, інформація від клієнта повинна підтверджуватися документами. Причому банки за такі перевірки будуть нести відповідальність.

При цьому критерієм оцінки буде не сума грошей, яку клієнт розміщує у вигляді депозиту або просить перевести іншій особі, а співвідношення між потенційними можливостями клієнта та характером проведеної ним операції, пояснює Олена Коробкова.

Вона також повідомляє, що в кожному банку будуть створені комітети, які будуть визначати рівень контролю для прийняття рішень.

Посилення контролю обумовлено впровадженням ризик-орієнтованого підходу до системи легалізації кримінальних доходів / фінансування тероризму. І банк, щоб ефективно мінімізувати ці ризики, буде вживати таких заходів і в такому обсязі, в якому вважатиме для себе необхідним.

Тобто клієнти повинні звикати до того, що банки частіше будуть задавати питання: «як підтвердити документально джерела походження ваших коштів або стану», «надайте пояснення економічної суті проведення фінансової операції» і т.д. Якщо бізнес цілком легальний, то такі питання не повинні викликати негативної реакції.

У постанові і роз’ясненні НБУ не говориться про те, що документальне підтвердження джерел походження будь-яких засобів слід вимагати від усіх без винятку клієнтів. Але якщо в банк звертається пенсіонерка із щомісячною пенсією в 1312 грн. для перекладу, наприклад, 100 тис. грн., то банк повинен запросити інформацію про джерело такого доходу. За словами Олени Коробкова, якщо банк пропустить таку операцію, то значить погодиться з тим, що клієнтка не їла, чи не оплачувала комунальні послуги, не купувала одяг більше шести років, а всі гроші відклала.