Судді із США та Європи говорили у Києві про суддівську етику

25 травня 2017 року в м. Києві відбувся семінар «Дисциплінарна відповідальність суддів в Україні», організований Вищою радою правосуддя за підтримки Програми USAID «Нове правосуддя».

Перша панель семінару була присвячена ознайомленню з міжнародними та європейськими стандартами і найкращими практиками забезпечення дотримання суддівської етики та притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності.

Виконавчий директор Комісії з питань суддівської поведінки штату Вашингтон Дж. Рейко Колнер зазначила, що регулювання етики в суспільстві вимагає наявності низки інструментів для того, аби можна було змінити етичну культуру, серед таких інструментів важливе місце посідає і кодекс суддівської поведінки. Саме цей кодекс має забезпечувати незалежність та доброчесність судівництва. «В основі будь-якого кодексу суддівської поведінки мають лежати основні принципи правосуддя: довіра з боку громадян, нейтральність, справедливість, доброчесність, рівне ставлення до учасників судового процесу, послідовність», – переконана Рейко Колнер.

Колнер зазначила, що кожен штат США має свій кодекс суддівської етики, водночас основою для них усіх є загальний кодекс суддівської етики США. Вона зауважила, що в роботі Комісії з питань суддівської поведінки великої ваги надають дотриманню принципу конфіденційності: під час розслідування фактів суддівської поведінки у більшості випадків судді навіть не знають про наявність скарг стосовно них. З одного боку, це дає змогу уникнути спроби помститися скаржнику, а з іншого – запобігти зловживанню цією процедурою особами, які незадоволені рішенням судді.

Суддя апеляційного суду Лісабонського суддівського округу, колишній голова кабінету віце-президента Вищої ради судівництва Португалії, колишній член Вищої ради судівництва Португалії Жозе Мануель Дуро Матеус Кордозо ознайомив учасників заходу із найважливішими міжнародними документами, що визначають загальні принципи, які регулюють дисциплінарну відповідальність суддів. Зокрема, звернув увагу на те, що у дисциплінарних питаннях мають діяти такі принципи: законність, рівність, презумпція невинуватості, незалежність, публічність, конфіденційність.

Жозе Мануель Кардозо зауважив, що дисциплінарні провадження не можуть стосуватись оцінки судових рішень. Крім того, повинен існувати фільтр для відсіювання необґрунтованих скарг на суддів, інакше судді будуть стикатись із безпідставними скаргами незадоволених сторін у справі.

Член і головний слідчий Кваліфікаційної комісії суддів штату Джоджія Річард Гайд приділив увагу практичним питанням притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності та розповів про особливості дисциплінарного розслідування. Зокрема, зазначив, що за роки своєї роботи в Комісії помітив певні закономірності в поведінці суддів, які були позбавлені посад, та занотував до так званої «червоної картки» судді. Річард Гайд називає ці ознаки «синдромом чорної мантії» і вважає, що з’являються вони зазвичай вже після першого року роботи на посаді судді. До ознак синдрому чорної мантії, на думку експерта, належать, зокрема, роздуте его, спалахи люті, зловживання додатковими стимулами, неналежне поводження із працівниками, низька робоча етика, домінуюча поведінка, ненадання доступу громадськості до суду.

Експерт зазначив, що, здійснюючи дисциплінарне розслідування, уповноважена особа має ставитись до судді гуманно і людяно, дозволити йому зберегти свою гідність.

«Мета розслідування – не покарати суддю, а захистити суспільство від його дій. Треба бути практичнішим – не можна, щоб за кожним суддею відбувався судовий процес, і не можна всіх кидати за ґрати»,– зауважив Річард Гайд. Крім того, він навів факти з діяльності Комісії: за дев’ять років було звільнено 67 суддів, при цьому 90% із них самостійно подали у відставку після першої бесіди із слідчим.

Источник: ukrainepravo.com