Не пропусти

Як отримати компенсацію за захоплене або знищене в ОРДЛО житло

Законопроект про реінтеграцію Донбасу був зареєстрований 4 жовтня 2017 року і вже встиг пройти перше читання. Факти ICTV вирішили розібратися, яке він має значення для переселенців – і звернулися до юристів.

Що трапилося?

Верховна Рада України затвердила у першому читанні президентський проект закону про особливості державної політики щодо забезпечення державного суверенітету України над тимчасово окупованими територіями в Донецькій і Луганській областях.

6 жовтня за законопроект №7163 проголосувало 233 народних депутата.

Згідно з документом, Україна законодавчо визначила Росію агресором, створила єдиний штаб і перейменувала АТО. Крім цих важливий пунктів в законопроекті є моменти, які стосуються і переселенців.

Законопроект про реінтеграцію Донбасу

 

Чи передбачена компенсація?

Згідно зі статтею 6 президентського законопроекту №7163, Україна не несе відповідальності за компенсацію зруйнованого або захопленого майна на окупованій території:

– Україна не несе відповідальності за протиправні дії РФ як держави-агресора, її збройних сил, інших військових формувань та окупаційної адміністрації на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей.

За словами голови київської міської організації Ради юристів України Василя Гудзя, даний пункт законопроекту є повністю виправданим, оскільки всі дії РФ в особі його повноважних органів, не відповідають міжнародним нормам на території України і є незаконними, тобто злочинними.

– Тому за злочини іншої держави Україна відповідальності не несе, оскільки за злочин, як правило, відповідає злочинець, що і випливає з положень статті 6, – говорить він.

Також Василь Гудзь зазначив, що, виходячи із законопроекту, Україна і президент виступають гарантом забезпечення прав людини та відповідно до статті 2 на окупованій території “діє особливий порядок забезпечення прав і свобод цивільного населення, визначених цим законом і нормами міжнародного права”.

– Міністр юстиції України Павло Петренко заявив, що уряд України готовий забезпечити захист прав потерпілих від терору і агресії РФ у міжнародних судах, в тому числі і в Європейському суді з захисту прав людини, – підкреслив юрист.

Крім того, законопроект зберігає за переселенцями право власності на нерухомість і земельні ділянки, які перебувають у “ЛНР” і “ДНР”.

– Взагалі цей проект визначає особливості державної політики щодо забезпечення суверенітету України над тимчасово окупованими територіями і аж ніяк не відображає методику або механізм відшкодування втраченого державного майна або майна фізичних і юридичних осіб, – помітив юрист.

Читайте: Закон про реінтеграцію Донбасу – 4 наслідки, яких вдалось уникнути Україні

Житло розбомбили: як діяти?

Але що робити переселенцям, житло яких було зруйновано або захоплено бойовиками, куди звертатися і де шукати правди. З цими питаннями ми звернулися до юриста-консультанта Олега Харченка.

За його словами, якщо житло розбомбили, і людина має намір отримати компенсацію, то потрібно скласти акт технічного обстеження стану будівлі. Його повинна скласти будівельна фірма, яка має на це ліцензію.

Але тут є важливий момент. Україна не визнає акти, оформлені на окупованій території, оскільки з 2014 року там немає українських органів влади. Виходячи з цього, людині доведеться виїжджати за межі “ЛНР” і “ДНР” і вже там проводити необхідну операцію.

Але можна зробити й інакше, склавши даний акт у довільній формі.

– Взагалі даний акт повинні складати фахівці, але оскільки українські відповідні органи відсутні на окупованій території, а ті, хто там є не акредитовані в Україні, то можна це зробити самостійно, – каже Олег Харченко.

Для цього необхідно викликати двох свідків і за їх присутністю провести технічне обстеження житла, зробити відповідні фотографії пошкоджень.

Знімки прикладаються до самого документу, де також повинні бути вказані:

  • склад комісії (ПІБ свідків, місце їх проживання);
  • адреса об’єкта;
  • його індивідуальні характеристики (розміри, етажність та інше);
  • перелік виявлених недоліків, які визначають ступінь руйнування;
  • підпис свідків.

Після цього потрібно передати даний акт в український суд.

– У суді необхідно подати позовну заяву. Ця процедура потрібна для того, щоб акт, який технічно оформили на непідконтрольній Україні території, був визнаний. Тобто його повинні обов’язково підтвердити українські фахівці, – стверджує юрист.

Ця процедура потрібна для того, аби отримати компенсацію з боку України, адже, за словами Олега Харченка, це обов’язок нашої країни.

– Відповідно до закону України про боротьбу з тероризмом (стаття 19) і законам Кримінального процесуального кодексу, держава зобов’язана компенсувати руйнування. Але, виходячи з цього законопроекту, компенсацію за зруйноване житло Україна покладає на РФ. Однак, коли ми повернемо окуповані території, то наша країна компенсує всі руйнування, – каже фахівець.

З РФ судитися безглуздо?

Росія досі не визнала, що веде військові дії на Донбасі і тому її не можна притягнути до відповідальності за завдані збитки.

Крім того, в законопроекті має бути прописано, за що конкретно повинна нести відповідальність країна-агресор. А цього там немає.

Але судиться з РФ все ж, не така і безглузда справа.

– З правової точки зору подавати позов треба. Робити це потрібно за місцем довідки переселенця. Коли ж тимчасово окуповані території повернуться під владу України, за місцем скоєння правопорушення, – каже юрист.

Взагалі цей законопроект потрібен для того, щоб визнати Росію країною-агресором на законодавчому рівні. Тоді Україна зможе подавати позови за протиправні дії РФ у міжнародний суд і притягти Росію до відповідальності за протиправні дії.

– Але навіть якщо даний законопроект буде прийнятий, то не факт, що Росія буде його дотримуватися. У підсумку виходить замкнуте коло, – наголошує юрист.

Щоб домогтися хоч якоїсь правди, необхідно звернутися до Європейського суду з прав людини. Але перед цим слід пройти всі інстанції у тій країні, де відбувалося дане правопорушення.

– Тобто людина повинна пройти суд першої інстанції, апеляції, Верховний суд і відповідно тільки після цього подати позов до Європейського суду з прав людини, – розповідає Олег Харченко.

Житло захопили: що робити?

Якщо житло на окупованій території було захоплено, то потрібно звернутися до поліції. Але зробити це можна тільки на підконтрольній Україні території.

Тобто людина повинна виїхати за межі “ЛНР” і “ДНР” і там подати заяву в поліцію. На її підставі буде порушено кримінальну справу.

– У даному випадку людина постраждала, у неї відібрали майно. А це порушення Кримінального кодексу України. Проводиться досудове слідство, виноситься постанова про порушення справи і відповідно, потім подається до суду, – повідомляє юрист.

Коли ж Україна поверне собі окуповану територію, то дана процедура значно спроститься, адже туди повернуться всі українські органи влади і їхати за межі місця знаходження житла не доведеться. Правопорушника просто виселять через суд і все.

Взагалі, за словами юристів, законопроект ще досить сирий і його необхідно істотно допрацьовувати.

– Думаю, що з урахуванням всіх зауважень з боку парламенту, депутатів і розголосу його недоліків у ЗМІ, законопроект буде істотно допрацьований, – каже Олег Харченко.

У цілому, в обох випадках потрібно все задокументувати і пройти всі судові інстанції в Україні, закінчуючи Верховним судом. Після цього можна подавати позов до Європейського суду з прав людини.

Ангеліна Маліновська.

Джерело:

Факты ICTV