27

При выдаче лицензий на алкоголь Киевсовет использует двойные стандарты — Доротич

Столичные власти хотят запретить выдавать лицензию на розничную продажу алкоголя временным сооружениям. Соответствующий проект решения подготовлен в Киевсовете.

С 12 апреля 2016 года вступило в силу распоряжение о запрете продажи алкоголя в малых архитектурных формах. Впрочем, из-за митингов владельцев киосков столичная власть отложила запрет. А дальше, торговые точки, которые не выполнили требования, обещали демонтировать. Однако, уже в ноябре Апелляционный суд отменил запрет на продажу алкоголя в МАФах Киева.

Как выдаются лицензии сейчас, в эфире радиостанции Голос Столицы пояснил председатель Всеукраинской общественной организации «Союз защиты предпринимательства» Сергей Доротич.

Хто видає ліцензію на роздрібний продаж алкоголю?

— Вона видається відповідно до рішення Київради, але що стосується ситуації, яка на сьогоднішній день є, то насправді процес зупинений, і видача так званих ліцензій майже не проводиться. Взагалі, Київрада відрізняється тим, що вона дуже зневажливо відноситься як до українського законодавства, так і до рішень судових інстанцій. Вона їх просто не виконує й ігнорує і постійно намагається поставити рішення, прийняті Київрадою, вище законодавства країни, вище існуючих процедур.

Столична влада має компетенцію щодо запровадження якихось правил щодо видачі цього документа?

— Взагалі відповідно до існуючого законодавства про захист економічної конкуренції, закону України, то обмеження у такий спосіб неприпустимі, тому що обмеження, по суті, вибіркові. Це практика подвійних стандартів і приймати такі рішення не має ні Київрада, ні навіть вищий законодавчий орган, тому що правила повинні бути єдині для всіх і, незважаючи на те, який це бізнес — малий, великий, середній, про реалізацію товарів в яких торгових точках він відбувається. Я ще нагадаю, що 6 червня вступило в силу рішення Київського окружного апеляційного суду на відповідний позов АМКУ, який теж вимагає скасувати від Київської міської ради рішення щодо обмеження торгівлі алкогольними напоями в нічний час саме тому, що це прийняте рішення суперечить саме головному, тобто принципу демонополізації і демонополізаційних підходів на ринку. Київрада постійно створює прецеденти, створюючи перепони одним підприємцям і генеруючи іншим, тому що, обмежуючи чи то в тимчасових спорудах, чи уже в постійних спорудах в нічний час, в той же час, надаючи дозвіл працювати так званим наливайкам, які продають алкогольні напої на розлив у нічний час, так само надаючи преференції різного роду структурам, які проводять кетерінг.

Конкретизуйте щодо «наливайок». Як це дають дозвіл?

— Так, що відповідним рішенням, яке прийняла Київська міська рада, зупиняється обмеження на реалізацію алкогольних та слабоалкогольних напоїв, пива у стаціонарних об’єктах торгівлі з 23.00 до 10.00 години ранку, окрім закладів ресторанного господарства, кафе, барів, закладів громадського харчування тощо. Я акцентую увагу, що всі «наливайки» — це не магазини, це не крамнички, які продають алкоголь чи пиво. «Наливайки» зареєстровані як кафе, як маленькі ресторани і бари, і саме вони під це обмеження не підпадають. Як на мене, киянина, значно небезпечніше людина, яка повертається напідпитку додому, ніж та, яка купила в роздрібній мережі пляшку пива і спокійно його вдома з дружиною чи наодинці вип’є.

Щоб отримати ліцензію на роздрібний продаж алкоголю, торгова площа повинна складати не менше ніж 20 квадратних метрів.

— Так. Обмеження щодо площі є, але насправді, якщо придивитись, досить багато — в житлових масивах. Вони знаходяться на перших поверхах будинків — дуже чимало кафе, барів, ресторанів. До прикладу, я безпосередньо проживаю на Лук’янівці і знаю такі об’єкти, які прекрасно функціонують попри цю заборону.

Чиновники виправдовують заборону, щоб люди були здоровіші.

— Я вас підтримую і солідарний. Я вважаю, що якщо встановлювати таку заборону, то треба встановлювати для всіх єдині правила. Ще раз підкреслюю, що кафе, бари несуть для мене особисто більшу небезпеку і для киян, тому що саме там можуть молоді люди, не зовсім молоді перебрати з алкоголем і, повертаючись потім додому, створити якісь проблеми, не дай бог. Тому ці преференції не зовсім зрозумілі, такі однобокі правила не для всіх. Вони викликають, принаймі, непорозуміння, а подекуди і незадоволення не тільки у підприємців, а і у киян.

У МАФів велика кількість контрафакту, таким чином, заборона на продаж є дієвим методом боротьби з тіньовим обігом алкоголю. Як ви вважаєте, в цьому є позитив?

— Це, знаєте, в мене викликає такий істеричний сміх, і в любої здорово мислячої людини. Влада чомусь намагається свою, вибачте на слові, неспроможність й імпотентність перекинути на голови інших. Ви знаєте, у нас в країні, по-перше, існує монополія на випуск міцних алкогольних напоїв, так званий «Укрспирт» і держава має всі важелі контролювати щодо контрафакту і розпиття навіть тих самих алкогольних напоїв на вулиці під так званими тимчасовими спорудами, якщо такі факти є. Просто поліція без діє, попри існуюче законодавство, не хоче, як кажуть, вимазувати свої руки, притягувати до відповідальності тих людей, які порушують закон. Так само поліція і правоохоронні органи бездіють, коли цей контрафакт випускається, але, на жаль, реалізовується він не тільки в тимчасових спорудах, він реалізовується всюди. Не так давно були сумнозвісні випадки на Харківщині, в інших. Взагалі реалізація цих напоїв відбувалась в гаражних кооперативах, з-під поли, в незареєстрованих точках так званих продажу. Щодо можливості присутності контрафактної продукції на поличках чи великих мереж, чи тимчасових споруд, чи маленьких крамничок — вона однакова, тому що зловживання, на жаль, в цій сфері присутнє. Це великий тіньовий ринок алкогольних напоїв. Щодо підробки, наприклад, алкогольних напоїв, це взагалі питання не відповідає тим заявленим позиціям, тому що пиво підробити неможливо. Підробляються, звичайно, міцні алкогольні напої, а вони вже підробляються якраз зі спирту, який у тій чи іншій мірі випускає державне підприємство, і в тіньовий спосіб воно реалізується попри державний контроль.

Ранее замдиректора Ассоциации городов Украины Александр Слобожан в эфире «ГС» заявил, что местные власти будут контролировать, в каких местах продаются сигареты и алкоголь, если будут выдавать лицензии на их продажу сами.

Источник: gs.fm

Залишити відповідь