19

Чи зникнуть звичні професії? Як трансформується ринок праці? Та найголовніше, що робити?

Ці питання вже не перший рік турбують світову спільноту. На цьогорічному Всесвітньому економічному форумі експерти визначили, що до 2022 року (тобто всього лише за два роки!) – 42% основних навичок, необхідних для виконання існуючих робіт, зміняться.

Тож чи варто хвилюватися юристам, і як “залишитися на плаву”? Все досить просто: вчитися і ще раз вчитися. А де і на кого, спробуємо розібратись.

В першу чергу, потрібно пам’ятати, що трансформація чекає усі спеціальності, і юристи не виняток. Враховуючи, що це одна з найбільш популярних, як свідчить статистика, спеціальностей,

то конкуренція точно буде високою. В чому полягає популярність та “секрет” юриспруденції? Це спричинено не лише престижністю, але й універсальністю, адже послуги юриста потрібні і в агросекторі, і в інвестиційному бізнесі та в ІТ.

Все буде ІТ

Одним з найбільш затребуваних напрямків серед галузей права, як ви вже мабуть зрозуміли, стане саме ІТ-право. Технології вже давно визначають усе наше життя, а з розвитком сфери виникають нові проблеми та потреби, що повинні регулюватись зокрема й законодавчо, і куди тут без юристів.

Розглянемо три найбільш цікаві (як на мене) спеціальності для яких вам точно знадобляться грунтовні знання з  ІТ-права.

Кіберслідчий та медіаполіцейський

Про кіберзлочини ми чуємо щодня, а кіберполіцією

вже нікого не здивуєш. Наприклад, в Україні такий департамент існує з 2015 року, хоча щодо його ефективності питань більше, ніж відповідей. Проте, враховуючи розвиток технологічного світу, кіберполіція стане найбільш завантаженим поліцейським відділом.

Тож хто такі кіберслідчий та кіберполіцейський? До їх обов’язків входить чимало: інформування та “проповідництво” кібербезпеки, впровадження програмних засобів для систематизації та аналізу інформації про кіберінциденти, кіберзагрози та кіберзлочини, протидія кіберзлочинам та їх розкриття.

Зрозуміло, що для цього недостатньо  просто відмінно знати основи криміналістики, потрібно орієнтуватися в програмуванні та специфіці ІТ сфери. Стирання меж між віртуальним та реальним світом потребує не лише трансформації законодавства, але і спеціалістів, що зможуть ефективно контролювати правопорядок в кіберпросторі.

Мережевий юрист

Проблема захисту цифрових даних, інтелектуальної власності у віртуальній реальності та загалом нормативно-правове регулювання взаємодії в сфері технологій є ключовими сьогодні. Не дивно, що потреба в так званих мережевих юристах є значною. Чим власне займається цей фахівець?  Він розробляє нормативні документи для віртуального світу і мереж, системи правового захисту людини і власності в Інтернеті, включаючи віртуальну власність. Такий фахівець повинен не тільки добре знати юридичні тонкощі, але й розуміти специфіку галузі та її “підводні камені”.

Віртуальний адвокат

Назва спеціальності говорить сама за себе: цей фахівець працює віддалено, вирішуючи питання, що пов’язані із законодавством, та юридичною підтримкою через мережу. Йому доручають

юридичне ведення нових проектів, зокрема стартапів від ідеї до виробництва. Всі свої дії він здійснює виключно в віртуальній мережі. Попри це віртуальному адвокату необхідно знати норми законодавства, а також специфіку правової системи країни з якою він працює, вміти аналізувати потреби та запити споживачів незалежно від їх територіального місця знаходження. А ще знати ринок та вміти аналізувати потенційні можливості та ризики для розвитку продукту в будь-якій точці світу.

Наскільки швидко трансформується сучасний ринок праці та як саме це вплине на кожного з нас, сьогодні можна лише припускати. Але попри це до майбутнього треба готуватися. І одним з обов’язкових елементів цієї підготовки має бути освіта. Зокрема і неформальна.

Ви можете отримати нові знання та навички з ІТ права на безкоштовних курсах, проте не забувайте, що необхідна неабияка самодисципліна, щоб дійсно успішно їх завершити. Або ж пройти навчання в сертифікатній програмі Information Technology Law:

KMA & IT Ukraine, що організована флагманом юридичної освіти в Україні НаУКМА (згідно з думкою роботодавці) та найбільшою профільною Асоціацією “ІТ Ukraine”.  Або ж ніяк не підвищувати свою кваліфікацію, бо впевнені в своїй унікальності.

Але що б ви не робили, пам’ятайте, що ваше майбутнє завжди у ваших руках.

Джерело: Закон і Бізнес