191

Варто розуміти в чому полягає відмінність цивільно-правового та трудового договору, аби суд не кваліфікував його як такий. По-перше, фізична особа виконує роботи за договором підряду чи надання послуг. Вона має функцію зовнішнього постачальника та не входить до штату організації-замовника. По-друге, укладення договору відбувається після його підписання обома сторонами. По-третє, для фізичної особи не застосовуються локальні НПА замовника (як-от накази, інструкції тощо). Обидві сторони працюють на рівних умовах — замовник та виконавець. Фізична особа не підпорядковується правилам внутрішнього трудового розпорядку. По-четверте, вона виконує роботи чи надає послуги самостійно, на свій власний ризик. Фізична особа робить завдання власними засобами виробництва, на своєму обладнанні та з використанням власних матеріалів. По-п’яте, оплачується результат, а при наданні послуг — процес та результат. Виплати за цивільно-правовим договором обкладаються тими ж податками та зборами, що й зарплатні виплати за трудовим. Результат визначається після завершення робіт, надання послуг, у вигляді акту виконаних робіт чи наданих послуг.

Існує кілька факторів, коли цивільно-правовий договір із фізичною особою можуть визначити як трудовий:

  1. Недотримання письмової форми у випадках, передбачених законодавством.
  2. Продовження його дії після закінчення, якщо був визначений певний строк, без переукладання.
  3. Характер і обсяг послуг чи робіт відповідно до вакантної посади.
  4. Фізична особа одночасно є штатним працівником та виконавцем згідно цивільно-правового договору.
  5. Схожий порядок оформлення — якщо виданий наказ чи розпорядження про прийняття на роботу.
  6. Ідентичний порядок виконання — строки оплати праці, відпустки.

Фізичні особи, що виконують певні завдання за цивільно-правовим договором не включаються до штатного розпису підприємства. Вони не мають права на відпустку, якщо це додатково не передбачено. Хоча в договорі може міститися пункт про надання певного періоду відпочинку протягом року. Фізичним особам за цивільно-правовим договором не проводиться доплата за святковий чи понаднормовий робочий час. Їм не варто розраховувати на оплату допомоги за листками непрацездатності, адже заробіток у період хвороби вони зберігають.

Однак варто зважати на те, що на винагороду за цивільно-правовими договорами нараховується ЄСВ, тобто час праці зараховується до страхового стажу для нарахування пенсії. Водночас приймається до уваги розмір сплаченого внеску. Якщо за виконану роботу протягом місяця сплачено мінімальний розмір внесок чи вищий за нього, до пенсійного стажу зараховується календарний місяць, незалежно від того скільки витрачено на виконання завдання. Якщо розмір ЄСВ нараховано менше мінімальної суми, то страховий стаж нараховується відповідно до такої суми.

Сторони цивільно-правового договору можуть визначити строк виконання завдання чи його окремих етапів. Зверніть увагу на таку обставину, що укладення одного й того ж договору 3 рази й більше за рік вважається системним. Його можуть перекваліфікувати в трудовий договір. Можливий такий варіант — договір ЦПХ укладений на рік, але акти виконаних робіт виставляються щомісяця.

За матеріалами Західної консалтингової групи

Зразки договорів з трудових правовідносин:

Безстроковий трудовий договір>>>

Договір про колективну (бригадну) матеріальну відповідальність>>>

Колективний договір (на прикладі підприємства, де відсутня профспілкова організація)>>>

Колективний договір підприємства>>>

Строковий трудовий договір>>>

Трудовий договір з дистанційним працівником>>>

Трудовий договір з працівником (на прикладі працівника, який працює в режимі ненормованого робочого дня)>>>

Трудовий договір за сумісництвом з медичним працівником>>>

Трудовий контракт з головним бухгалтером філії>>>

Трудовий контракт з директором філії>>>

Трудовий контракт з заступником директора філії>>>

Трудовий контракт на керування філєю (відділенням)>>>

Трудовий контракт на посаду начальника управління будівництва>>>

Трудовий контракт на посаду начальника управління справами та по роботі з персоналом>>>

ОНЛАЙН-СЕРВІС ЮРИДИЧНИХ ДОКУМЕНТІВ – МОЄ ПРАВО