102

На запитання в нашому онлайн-чаті, чи правильно подавати позовну заяву до суду про встановлення факту проживання однією сім’єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу, визнання права на спадкування в четверту чергу, якщо після смерті дружини з якою позивач проживав в цивільному шлюбі, надаємо наступні пояснення.

Відповідно до ч. 1 ст. 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.

Статтею 1264 ЦК України передбачено, що у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім»єю не менше як п’ять років до часу відкриття спадщини.

Як роз’яснив Пленум Верховного Суду України в п. 21 Постанови «Про судову практику у справах про спадкування» № 7 від 30.05.2008 року,  при вирішенні спору про право на спадщину осіб, які проживали зі спадкодавцем однією сім’єю не менш як п’ять років до часу відкриття спадщини (четверта черга спадкоємців за законом), судам необхідно враховувати правила частини другої статті 3 СК про те, що сім’ю складають особи, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки. Зазначений п’ятирічний строк повинен виповнитися на момент відкриття спадщини і його необхідно обчислювати з урахуванням часу спільного проживання зі спадкодавцем однією сім’єю до набрання чинності цим Кодексом.

Оскільки встановлення факту проживання однією сім’єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу дає право на спадкування, як спадкоємцю четвертої черги, а тому подання позову про визнання права на спадкування в четверту чергу буде неправильно. В даному випадку слід подавати до суду заяву про встановлення факту проживання однією сім’єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу, яка буде розглядатися в окремому провадженню.

Як приклад пропонуємо зразок заяви про встановлення факту проживання однією сім’єю без шлюбу:

 

МОЄ ПРАВО

Залишити відповідь