49

Дуже часто громадяни укладають договори на виконання певної роботи або про надання послуг. Для початку, необхідно звернути увагу, що варто розуміти під поняттям «договір». Договір – це домовленість двох і більше сторін, що породжує встановлення, зміну або припинення прав та обов`язків. Тому, варто знати, що слід робити та як себе захистити, якщо Ви із своєї сторони договір виконали, тобто оплатили кошти за певну роботу (товар, послугу) а інша сторона договір не виконує.

Кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення. Тобто, Ви маєте право захищати свої права, якщо договір виконали, а друга сторона не бажає його виконувати. Договір є обов’язковим для виконання сторонами. Варто зазначити, що власник має право витребувати своє майно від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним.

Наслідки невиконання договору

Порушенням зобов`язання за договором є його невиконання, або виконання з порушенням умов, визначених змістом договору. Варто зауважити, що зобов’язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору.

У разі порушення зобов’язання настають правові наслідки, встановлені договором або закономЩодо законодавчо-визначених наслідків, то до них відносять такі, як:

1) припинення зобов’язання внаслідок односторонньої відмови від зобов’язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору;

2) зміна умов зобов’язання;

3) сплата неустойки;

4) відшкодування збитків та моральної шкоди.

Куди звертатися за захистом порушеного права?                                         

  1. Перш за все варто звернутися до сторони, з якою уклали договір, із письмовою заявою, у якій просити здійснити виконання робіт чи послуг. Недобросовісний володілець зобов’язаний негайно повернути майно особі, яка має на нього право власності, або інше право відповідно до договору.
  2. Для захисту своїх прав та інтересів можна звернутися до Держпродспоживслужби з заявою, у якій просити зобов`язати іншу сторону виконати договір та здійснити перевірку вказаної особи чи організації.
  3. Якщо сторона не бажає виконувати договір, то можна звертатися до суду з наступними позовними вимогами:

– з позовом про витребування майна (коштів);

– з позовом про стягнення сплачених грошових коштіввнаслідок невиконання договору.       

Оскільки, власник має право витребувати своє майно від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним і в якої майно фактично знаходиться та є індивідуально визначеним.

Варто зазначити, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом своїх прав та інтересів. Сторони зобов’язані довести ті обставини, на які посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень. Позивач має надати суду докази того, що був укладений договір, а відповідач у свою чергу не бажає виконувати договір, та інші докази, які обґрунтовують його виконання.

Який суд вирішує справу?

Позов подається за вибором місцем реєстрації позивача або відповідача. Якщо у договорі зазначено місце виконання, або виконувати які через їх особливість можна тільки в певному місці, пред’являються за місцем виконання цих договорів.

Які документи необхідно подати до суду, якщо договір не виконано?

Для подачі позову до суду необхідно подати наступні документи:

– копію договору;

– копію звернення до сторони про виконання договору;

– копію документів про оплату замовником предмета договору;

– копія паспорта та ідентифікаційного коду;

– копію про сплату судового збору;

– копія позовної заяви.

Крім, вище зазначених документів, можуть бути ще інші, які підтверджують зазначену інформацію у позовній заяві.

Отже, варто сказати, що є три способи відновити порушене право. Перший спосіб, звернутися до сторони, яка не виконала договір, про його виконання, другий – звернутися до Держпродспоживслужбу з заявою, у якій просити зобов`язати іншу сторону виконати договір та здійснити перевірку вказаної особи чи організації, а третій спосіб – це  звернутися до суду з позовом про витребування майна(коштів).  Для того, щоб в судовому порядку відновити своє право необхідно надати документи для підтвердження факту укладання договору, а також квитанцію про оплату коштів за договором. Проаналізувавши судову практику, варто зазначити, що суди приймають позитивні рішення, шляхом витребування майна (коштів) у сторони та стягнення сплачених за договором коштів, яка неналежно виконує договір.

Оля Туркот і Марія Пилипець

Джерело

Залишити відповідь