11

На запитання в нашому онлайн-чаті, в який суд звертатися за отриманням субсидії, користуючись порталом ЮРЛІГА публікуємо наступні пояснення.

Спір належить до юрисдикції адміністративних судів, якщо предметом спору є зобов`язання відповідача, який діє як суб`єкт владних повноважень, вчинити дії з продовження надання позивачу субсидій. Тобто між сторонами виникає публічно-правовий спір, пов`язаний зі здійсненням суб`єктом повноважень владних управлінських функцій.

Відповідне положення містить постанова Великої Палати від 12 червня 2019 року по справі № 372/4948/15.

Особа звернулася до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення, у якому просила продовжити надання їй державні субсидії на сплату комунальних послуг і відшкодувати майнову та моральну шкоду.

Позивач послався на те, що він як інвалід ІІ групи був змушений докладати додаткових зусиль для відстоювання своїх прав у різних державних установах, внаслідок чого відчував психічні та фізичні страждання, що призвело до погіршення стану його здоров’я. Крім того, він був змушений їздити до комунальних підприємств, соціальних, правозахисних і лікувальних закладів, витратив грошові кошти на отримання правової та медичної допомоги, відновлення фізичного стану, придбання ліків, ремонт милиць і взуття.

Суд першої інстанції, відмовляючи у задоволенні позову, керувався тим, що справа за суб’єктним складом сторін і сутністю спору підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, однак позивач обрав неналежний спосіб захисту. З огляду на відсутність причинно-наслідкового зв’язку між діями відповідача та завданою позивачу шкодою суд вважав, що підстави для відшкодування майнової та моральної шкоди відсутні.

Апеляційний суд скасував рішення місцевого суду та закрив провадження у справі підставі п. 1 ч. 1 ст. 255 ЦПК, вказавши на те, що спір не пов’язаний із договірними відносинами щодо отримання та оплати комунальних послуг, є публічно-правовим і підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, оскільки стосується реалізації повноважень органу державної влади з призначення субсидій.

Велика Палата погодилася з висновками апеляційного суду з огляду на таке.

Особа подала позов з метою відновлення свого права на отримання субсидій на сплату комунальних послуг. Отже, предметом спору є зобов’язання відповідача, який діє як суб’єкт владних повноважень, вчинити дії з продовження надання позивачу субсидій, які призначаються у встановленому законом порядку. Тобто між сторонами виник публічно-правовий спір, пов’язаний зі здійсненням суб’єктом владних повноважень управлінських функцій, тому цей спір належить до юрисдикції адміністративних судів.

За таких обставин суд апеляційної інстанції зробив обґрунтований висновок про закриття провадження у справі, оскільки заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Джерело

Залишити відповідь