15

Ухвалення цих пропозицій фактично поставить честь та гідність поліцейських вище за честь та гідність інших громадян.

«Як показує практика, працівники Національної поліції, а також члени громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону та військовослужбовці, у зв’язку із виконанням своїх службових обов’язків, часто стикаються з приниженнями та образами їх честі та гідності», – зазначає народний депутат Володимир Крейденко у пояснювальній записці до свого законопроекту №5050.

У зв’язку з цим автор наполягає на тому, що честь і гідність поліцейських, прикордонників та членів громадських формувань з охорони громадського порядку потребує захисту шляхом запровадження адміністративної відповідальності. Для цього депутат пропонує доповнити відповідними положеннями статтю 185 КУпАП, яка передбачає відповідальність за злісну непокору вимогам поліцейського. Таким чином, з’явиться адміністративна відповідальність за наступні дії:

  • Умисні, публічні дії, які ображають честь та гідність працівника Національної поліції України під час виконання ним службових обов’язків виражені в непристойній формі;
  • Осквернення поліцейського однострою;
  • Вчинення таких дій щодо члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону або військовослужбовця у зв’язку з їх участю в охороні громадського порядку.

Відповідальність за ці діяння пропонується встановити таку саму, як і для злісної непокори – штраф 8-15 неоподатковуваних мінімумів, громадські чи виправні роботи або адмінарешт до 15 діб. Особливо цікавим тут є словосполучення «у непристойній формі», адже виходить, що образа у пристойній формі порушення не становить.

Депутат у пояснювальній записці пише, що під час розробки законопроекту керувався статтями 3, 28 та 68 Конституції України. Втім, таке посилання виглядає дещо дивно. Так, стаття 28 Конституції говорить, що «Кожен має право на повагу до його гідності», натомість депутат пропонує захистити гідність лише обраних категорій громадян.

Більше того, сумнівним видається і загальна мотивація розробки законопроекту. Адже хоча кримінальної чи адміністративної відповідальності за такі діяння дійсно немає, честь і гідність поліцейських та інших службовців, про яких йдеться у законопроекті, все ж захищена законодавством. Стаття 297 Цивільного кодексу – цілком у дусі Конституції – передбачає, що «кожен має право на повагу до його гідності та честі». Тобто кожна людина – у тому числі і поліцейські – має право у рамках цивільного позову вимагати компенсацію за образу своєї гідності та честі.

Стягнення компенсації виглядає більш логічним способом захисту, адже саме ображена людина отримує компенсацію. Натомість штраф, передбачений КУпАП, потенційний порушник буде сплачувати на користь держави, а ображеному залишається лише радіти, що його притягнули до відповідальності. Не говорячи вже про те, що адміністративну відповідальність хочуть запровадити не замість цивільної, а на додачу до неї. Тобто, у разі ухвалення цього законопроекту умовного кривдника можна буде примусити заплатити штраф, а тоді ще й сам поліцейський зможе стягнути з нього компенсацію.

Раніше «Судово-юридична газета» повідомляла, що у Раді зареєстрували законопроект про посилення антикорупційного контролю щодо депутатів Дубінського та Козака.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб бути в курсі найважливіших подій.