17

Як тільки судді отримають реальні строки, це витверезить усіх інших суддів, – представник Зеленського Федір Веніславський.

Представник Президента Володимира Зеленського у Конституційному Суді, народний депутат від «Слуги народу» Федір Веніславський схоже, трохи заплутався у своїх твердженнях щодо того, яка судова реформа гарна, а яка – погана, та чи треба розпускати Конституційний Суд.

Нагадаємо, що раніше Федір Веніславський активно відстоював позицію, що новий Верховний Суд, який почав працювати в грудні 2017 року, слід скоротити вдвічі, а його суддів відправити на повторне кваліфікаційне оцінювання.

До прикладу, під час свого виступу в КСУ на захист закону Зеленського №193 про скорочення нового ВС (славнозвісний визнаний частково неконституційним законопроект 1008) він заявив, що судді Верховного Суду не справляються зі своїми обов’язками з розгляду справ і взагалі їх надто багато та у них надто високі зарплати.

Також Федір Веніславський активно відстоював позицію, щоб обмежити право громадян звертатися до Верховного Суду зі скаргами.

Однак у свіжому інтерв’ю «Укрінформ» Федір Веніславський вже займає іншу позицію.

«…Тільки Верховний суд нам вдалося сформувати чистим бодай на третину – це все», – задає питання журналіст.

«…Два суди: Верховний та Вищий антикорупційний. А що стосується всіх судів інших і суддів, то я думаю, що тут все-таки має працювати головний принцип правової системи. Невідворотність покарання. Як тільки за конкретні протиправні дії конкретні судді будуть притягнуті до відповідальності й отримають обвинувальний вирок суду, реальні строки, то для усіх інших суддів це буде витвережуючим моментом.

Проблема полягає в тому, що судді відчувають, скажімо так, абсолютну захищеність

Тому тут треба, щоб Офіс генерального прокурора, Вища рада правосуддя виконували свої конституційні функції, притягували до відповідальності тих суддів, щодо яких є конкретні факти їх протиправної чи злочинної діяльності – і все стане на свої місця. Тому що проблема полягає в тому, що судді відчувають оцю, скажімо так, абсолютну захищеність, вони вважають, що навіть якщо є якісь протиправні дії, то все одно їх дуже складно притягнути до відповідальності.

Проблема – не лише в тому, що судді користуються надзвичайно надійними для свого захисту правовими механізмами. Проблема ще й у тому, що Офіс генерального прокурора, Вища рада правосуддя не завжди виконують ті функції, які вони мали б виконувати: готувати якісні матеріали і притягати конкретних суддів до відповідальності. Я думаю, що це оптимальний рецепт», – заявив Веніславський.

Разом з тим, у тому ж інтерв’ю він підкреслив, що «на превеликий жаль, та судова реформа, яка відбулася у 2016-2017 роках, не призвела до якісного оновлення судової влади». Хоча, як вже було сказано, саме у ті роки було створено Верховний Суд та закладено засади створення Вищого антикорупційного суду (закон щодо ВАКС було прийнято влітку 2018 року).

«Тому що, отримавши надмірно широкі гарантії незалежності, надмірно високі заробітні плати й фінансове забезпечення, все-таки суди не забезпечили справедливого правосуддя. І тому Президент наполягає на тому, що необхідно продовжувати судову реформу», – сказав представник Зеленського.

Також, судячи з інтерв’ю, Конституційному Суду вже не загрожує розпуск, про необхідність якого раніше постійно казав сам Федір Веніславський.

«За великим рахунком, говорити про якусь таку кризу в діяльності Конституційного суду підстав немає. Тому що Конституційний суд працює, збираються засідання сенатів, за кілька тижнів ухвалюватимуться рішення», – підкреслив він.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб бути у курсі найважливіших подій.