17

За невиконання рішення суду доведеться платити: Концепція оновлення ЦКУ.

Як розповідала «Судово-юридична газета», віцеспікер Верховної Ради Руслан Стефанчук презентував Концепцію оновлення Цивільного кодексу України.

 «Автори пропонують проводити суттєві структурні новації, зважаючи на структуру проєктів ЦК 1996–2001 років, які включали Книги «Сімейне право» та «Міжнародне приватне право». Зміст Концепції формувався, зважаючи на беззастережну ліквідацію ГК України. Скасування цього антиринкового акта визначено передумовою подальших рекодифікаційних робіт. Концепція складається з двох частин: у першій — наводяться основні напрями оновлення (рекодифікації) правових масивів, які наразі представлені у шести книгах чинного ЦК України, СК України, кодифікації МПрП; у другій — аналітичні матеріали, що стосуються зазначених кодифікацій», – сказано в Концепції.

Автори Концепції пропонують системно оновити Цивільний Кодекс в цілому, при цьому скасувавши Господарський кодекс України.

На їх думку останній не відповідає параметрам актів, які регулюють підприємницькі відносини, що за своєю природою є передусім приватноправовими.

Концепція передбачає:

– уточнення сфер, в яких складаються приватноправові відносини, що регулюються цивільним законодавством;

– уточнення положень щодо переліку загальних засад цивільного законодавства;

– уточнення співвідношення актів, що регулюють приватноправові відносини;

– визначення меж здійснення суб’єктивних цивільних прав;

– уточнення підходів до захисту суб’єктивних цивільних прав.

Відповідно до запитів судової практики, ЦК України необхідно доповнити новими способами захисту інформаційних прав особи, персональних даних та конфіденційної інформації про особу, у сфері прав на охорону здоров’я фізичної особи, репродуктивних прав і прав на збереження своєї генетичної ідентичності тощо.

 Крім того, автори запроваджують у цивільне законодавство термін «Астрент».

 Астрент – це «судова неустойка» .

На думку розробників Концепції, доцільно доповнити ЦК України положеннями про судову неустойку (астрент), згідно з яким суд може за вимогою позивача зобов’язати відповідача виплатити на користь позивача грошову суму, якщо відповідач не виконає рішення суду.

Астрент означає присудження грошових сум як способу забезпечення виконання судового акта, тобто астрент — це неустойка або пеня за неналежне виконання рішення суду.

Право на застосування астренту має суд, якщо подано позов про виконання зобов’язання в натурі. Судова неустойка або астрент не може нараховуватися на грошові вимоги.

Раніше суд визнав протиправною відмову податкової списати ЄСВ та зобов’язав її виконати закон.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб бути в курсі найважливіших подій.