10

За наявних обставин це стало не лише питанням представництва штату, а й того, чи буде реалізована передвиборча програма нового Президента.

Попри те, що США – це президентська республіка, для того, щоб Президент мав змогу запроваджувати свій порядок денний, стати Президентом недостатньо. Можливості глави держави «гнути свою лінію» значно обмежують дві палати парламенту – Палата Представників та Сенат. Якщо більшість конгресменів та сенаторів не підтримають певну ініціативу, передвиборча програма президента просто перетвориться на невиконані обіцянки.

Так, Бараку Обамі вдалося провести реформу охорони здоров’я ObamaCare завдяки тому, що в обох палатах більшість мали демократи. Після чергових виборів більшість у Сенаті отримали республіканці, і після того Обама вже не зміг провести жодної суттєвої реформи. Така сама доля спіткала і законодавчі ініціативи Дональда Трампа після того, як Демократична партія отримала більшість у Палаті Представників.

Більше того, виходячи зі статистики, яку зібрали дослідники з Каліфорнійського університету, зараз ідеологічний розрив між лібералами і консерваторами, які засідають у Конгресі, чи не найбільший в історії США. Це значно зменшує можливості домовлятися і, відповідно, ухвалювати важливі реформи, а також неймовірно збільшує важливість мати «свою» більшість в обох палатах.

Станом на зараз, Демократична партія знову має більшість у Палаті Представників, отримавши 222 місця. Зі 100 місць у Сенаті 50 місць вже точно матимуть республіканці, 48 – демократи, а ще один голос має віцепрезидентка Камала Гарріс, яка за посадою також є головуючою Сенату. Долю ще двох вакантних місць у Сенаті 5 січня у другому турі визначали мешканці Джорджії – одного з небагатьох штатів, де парламентські вибори проходять у два тури. Саме голосування у Джорджії визначить те, яка партія матиме більшість у Сенаті.

Зважаючи на важливість цих виборів, можна припустити, що нещодавній «злив» розмови Трампа із держсекретарем Джорджії, в якій Президент тиснув на посадовця, вимагаючи ще раз перерахувати голоси на виборах «із людьми, які хочуть знайти відповіді», був спланованим заходом. Можливо, таким чином люди, які опублікували запис, хотіли викликати у виборців штату негативні відчуття до Трампа та Республіканської партії і підвищити шанси демократів на перемогу у виборах.

The Associated Press повідомляє, що станом на 11 годину 6 січня за Київським часом у перегонах за обидва сенаторські крісла лідирують демократи. Більше того, виходячи з розриву в 1,2% або у майже 50 тисяч голосів після опрацювання 98% бюлетенів, одним із сенаторів стане демократ Рафаель Варнок. Перегони за друге місце більш щільні – всього 0,2% розриву на користь демократа Джона Оссофа. І саме від цих двох десятих залежить те, яка з партій матиме більшість у Сенаті. А разом із тим – чи зможе Джо Байден провадити бажану політику або ж йому доведеться чекати наступних виборів Сенату у 2022 році і сподіватися на більшу підтримку Демократичної партії.

Раніше «Судово-юридична газета» повідомляла, що Дональд Трамп помилував Пола Манафорта, який за інформацією ЗМІ був політичним радником Януковича та допоміг створити партію Опозиційний Блок.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб бути в курсі найважливіших подій.