14

Проект внесли до Ради ще влітку, але тоді про нього забули через постійні антирекорди захворюваності.

Станом на сьогодні пандемія і пов’язаний із нею карантин поступово стають буденними для українців – маски й обмеження роботи деяких закладів багатьма сприймаються як щось належне. Але рік тому все було не так просто. Зокрема, уряд ухвалював рішення про обмеження з метою залякати людей. Втім, були і дійсно потрібні рішення. Наприклад, спрощена процедура «протиковідних» закупівель, яку запровадив парламент у березні 2020 року. Втім, не всі впевнені, що у такій процедурі досі існує потреба.

Так, 19 лютого депутати мають розглянути у першому читанні законопроект №3715, який передбачає скасування спрощеної процедури для закупівель, предметом яких є товари, роботи чи послуги, необхідні для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби.

Автори законопроекту у пояснювальній записці відзначають, що такі зміни дозволили оперативно реагувати на нові виклики, пов’язані з пандемією, але також створювали певні корупційні ризики: «Так, проводились закупівлі товару сумнівної якості та ефективності за відверто завищеними цінами. Наявні непоодинокі випадки, коли державні установи закуповували товар, ціна за одиницю якого була у вісім разів вищою за фактичну. Наприклад, було закуплено захисні окуляри ціною за одиницю товару у 201 грн, у той час, як фактична вартість за одиницю товару складає 25 грн».

Цікавим є той момент, що цей проект був зареєстрований у парламенті ще у червні минулого року. Тоді, на початку літа, перший локдаун перетворився на адаптивний карантин, а статистика захворюваності більш-менш вирівнялася. Втім, вже з серпня почалися стабільні антирекорди з апогеєм у понад 16 тисяч виявлених заражень за день у листопаді. Також поступово почали з’являтися проблеми, пов’язані з апаратами ШВЛ, а пізніше – із забезпеченням хворих киснем. І на фоні цього обґрунтування законопроекту з посиланням на запровадження адаптивного карантину замість локдауну та діяльність волонтерів щодо забезпечення людей масками стало значно менш актуальним.

Втім, зараз, коли посадовці надають інформацію про те, що протягом останнього місяця захворюваність суттєво знизилася, а вакцинація вже 4 дні як мала б початися (але ніяк не почнеться), може скластися враження, що пандемію в Україні вже перемогли. А тому наявність такої процедури закупівель дійсно видається більше корупційним ризиком, аніж способом захисту населення. Головне – щоб після цього «затишшя» ми знову не перейшли до етапу регулярних антирекордів.

Раніше «Судово-юридична газета» повідомляла, що у Верховній Раді хочуть перерозподілити надходження від ПДФО між державним та місцевими бюджетами.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб бути в курсі найважливіших подій.