12

Наразі не до кінця зрозуміло, як саме будуть виявляти порушників самоізоляції – можливо, у правоохоронців з’явиться нова база даних.

В Україні склалася «тенденція нехтування обов’язком самоізоляції, обсервації», з якою необхідно боротися – так вважає міністр охорони здоров’я Максим Степанов. У зв’язку з цим він виніс на розгляд Кабінету Міністрів відповідний законопроект. У пояснювальній записці міністр відзначає, що частина хворих на коронавірус у легкій формі нехтують правилами самоізоляції. Те саме стосується і людей, які повинні проходити обсервацію.

Для того, щоб вплинути на цю «тенденцію нехтування» пан Степанов пропонує доповнити сумнозвісну статтю КУпАП 44-3, яка визначає відповідальність за порушення карантину людей. За ініціативою МОЗ у цій статті має з’явитися ч. 3 такого змісту:

«Порушення особою порядку обов’язкової самоізоляції, обсервації, встановлених в рішенні про карантин, якщо це не призвело до поширення особливо небезпечної хвороби». За це порушення пропонується встановити штраф 200-500 неоподатковуваних мінімумів – 3400-8500 грн. На думку Максима Степанова встановлення такої відповідальності сприятиме сповільненню поширення коронавірусу.

Складати протоколи за ці порушення матимуть повноваження поліцейські, санітарні інспектори та прикордонники (під час перетину кордону або КПВВ). Розглядатимуть справи про це порушення, відповідно, Національна поліція, СЕС, ДПСУ. Крім того повноваження розглядати справи про порушення ч. 3 ст. 44-3 КУпАП нададуть виконавчим комітетам місцевих рад.

І, власне, у частині складання протоколів виникає головне питання – як саме будуть відповідні службовці визначати, що людина порушує самоізоляцію чи обсервацію? Інакше кажучи, якщо порушення ч. 2 цієї статті (неналежне носіння масок) має очевидний візуальний критерій, який поліцейський може зафіксувати, то тут все не так просто.

Як, дивлячись на людину, можна встановити, що вона порушує самоізоляцію чи обсервацію? Більше того, навіть під час перевірки документів це все ще буде далеко не очевидним. Можливо, пояснення криється у попередніх ініціативах МОЗ, вже затверджених урядом.

Так, 2 грудня КМУ проголосував за розроблений відомством пана Степанова проект постанови, який встановлював регулювання відвідування засуджених під час пандемії. Наприкінці цього проекту сховалися зміни до переліку заходів, які тимчасово дозволяються на території України під час дії карантину. МОЗ пропонувало дозволити НСЗУ та Центру громадського здоров’я збирати та обробляти персональні дані людей, які захворіли чи мають підозру на COVID-19.

Потребу обробки цієї інформації міністр обґрунтовував необхідністю зменшити кількість паперової роботи для медиків. Втім, цілком можливо, що іншим застосуванням цієї інформації буде її передача вищезгаданим органам для виявлення осіб, які порушують самоізоляцію та обсервацію.

Раніше «Судово-юридична газета» повідомляла, що очільник Нацполіції повідомив, скільки штрафів стягнули за порушення карантину – дані на понад 10 мільйонів розходяться із інформацією ДСА.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб бути в курсі найважливіших подій.