11

Це має стати кроком для фінансового забезпечення виконання місцевими радами повноважень, які їм передали у рамках децентралізації.

Представники ряду фракцій зареєстрували у парламенті законопроект №5066, який за словами його авторів є логічним наступним кроком у контексті децентралізації. Спрямований цей проект, як зазначено у його назві, на «зміцнення фінансової спроможності громад».

У пояснювальній записці законодавці зазначають, що наявна проблема полягає у тому, що додаткові повноваження, які у ході децентралізації були передані громадам від центрального уряду, не були підкріплені належним перерозподілом фінансових ресурсів. Крім того, мали місце і випадки, коли держава не виконувала навіть наявних фінансових зобов’язань. Так, наприклад, ОТГ передали обов’язок фінансувати заклади професійно-технічної освіти, а уряд при цьому недофінансовував освітню субвенцію на 15-20%. І це далеко не всі фінансові виклики, які постали перед громадами.

Для того, щоб вирішити цю та інші проблеми фінансового характеру, депутати пропонують з 1 січня 2022 року змінити долю податку на доходи фізичних осіб (ПДФО), який надходить до державного та місцевих бюджетів. Станом на зараз 25% цього податку йде до держбюджету, ще 60% – до місцевих, а ще 15% – до обласних. Законопроект пропонує, щоб держбюджет отримував лише 20% ПДФО, а «зайві» 5% передати місцевим бюджетам. Залишається головне питання – багато це чи мало?

Знайти точну інформацію щодо того, скільки саме українці сплатили ПДФО у 2020 році, виявилося не так просто. Зокрема, ця інформація формально є на сайті Податкової. Втім, відповідний набір даних некоректно відображається, через що його опрацювання неможливе. А тому зробимо приблизні розрахунки на основі наявних даних про надходження від військового збору. Звісно, це будуть не абсолютно точні підрахунки, принаймні через те, що військовий збір із доходів не сплачують ті, хто бере участь в ООС. Втім, із них можна буде зрозуміти принаймні приблизний порядок сум, про які йде мова.

Отже, протягом 2020 року українці зі своїх доходів сплатили близько 24 млрд гривень, що становить 1,5% від отриманої зарплати. З цієї інформації та за допомогою нехитрих розрахунків ми визначаємо, що минулого року українці сплатили приблизно 288 млрд гривень ПДФО (18% зарплати). Таким чином виходить, що за рахунок ПДФО державний бюджет отримав 72 млрд надходжень, а місцеві – близько 173 млрд. Таким чином, у разі ухвалення пропонованої редакції законопроекту, місцеві бюджети мають сумарно отримати приблизно на 14,5 млрд гривень більше. Для порівняння, ця сума складає майже чверть бюджету Києва, майже півтора бюджети Львова та близько десяти бюджетів Ужгорода на 2021 рік – не говорячи вже про бюджети не обласних центрів.

Раніше «Судово-юридична газета» повідомляла, що Укравтодор пропонує запровадити в Україні три типи платних доріг, у яких буде безкоштовна альтернатива, а також у 8 разів підвищив витрати, потрібні для відновлення доріг.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб бути у курсі найважливіших подій.