7

ВС розповів про нарахування земельного податку на підставі даних державного земельного кадастру.

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду розглянув справу № 2а-0870/7093/11 та встановив, що податковий орган здійснює нарахування земельного податку на підставі даних державного земельного кадастру, у якому, зокрема, міститься інформація щодо категорії та проведеної грошової оцінки земельної ділянки.

Обставини справи

Позивач звернувся до суду з позовом до Вільнянської міжрайонної Державної податкової інспекції Запорізької області (далі також ДПІ, відповідач) про визнання протиправними дій щодо повторного нарахування позивачу земельного податку, зобов’язання здійснити розрахунок (нарахування) земельного податку за належні позивачу на праві власності частини земельних ділянок; визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень.

Запорізький окружний адміністративний суд задовольнив позов частково. Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд скасував постанову суду першої інстанції, у задоволенні позову відмовив.

Скасовуючи постанову суду першої інстанції та відмовляючи в задоволенні позову в частині вимог про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, суд апеляційної інстанції виходив із того, що податковий орган правильно донарахував земельний податок.

Висновок Верховного Суду

ВС нагадав, що підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру. Відповідно до статті 19 Земельного кодексу України, землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, зв’язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

ВС зазначив, системний аналіз законодавства, що підлягає застосуванню у спірних правовідносинах дає підстави для висновку про те, що податковий орган здійснює нарахування земельного податку на підставі даних державного земельного кадастру, в якому зокрема, міститься інформація щодо категорії та проведеної грошової оцінки земельної ділянки.

У даній справі, за наслідками неодноразового судового розгляду, податковий орган не вказав, на підставі яких доказів дійшов висновку про віднесення земельних ділянок до певної категорії, визначаючи ставку земельного податку при прийнятті спірного рішення. Відомості щодо встановлення категорії земель, за цільовим призначенням згідно з даними державного земельного кадастру, визначеними статтею Земельного податку України, до якої віднесені частки земельних ділянок, належні позивачу.

На підставі викладеного, Верховний Суд зауважив, що апеляційний суд дійшов помилкового висновку про наявність підстав для відмови у задоволенні позову в частині визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення про нарахування земельного податку за 2011 рік.

Враховуючи обставини справи, Верховний Суд скасував рішення суду апеляційної інстанції, а рішення суду першої інстанції залишив у силі.

Раніше «Судово-юридична газета» писала, коли договір оренди землі вважається укладеним.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб бути в курсі найважливіших подій.