605
Про те, навіщо фрілансеру договір, ви вже знаєте з попереднього матеріалу. А сьогодні ми розповімо, як правильно скласти договір, що обов’язково має бути в ньому і навіщо

Олена Садовець, юрист

Серед безлічі зразків договору фрілансу важко знайти гідний. Але навіть після цього текст варто переробити під себе, врахувати найважливіше та прибрати зайве.

І замовнику, і фрілансеру не обов’язково укладати договір кострубатою канцелярською мовою. Але саме такою мовою звикли користуватися судді й прокурори. Тож складений без певних термінів та юридичних понять текст договору може зіграти не на вашу користь.

Українське законодавство не забороняє укладати угоди не письмово, а усно. Однак якщо мова йде про суму, вищу від 340 гривень, договір має бути складений письмово, підкріплений підписами сторін та печаткою.

Обов’язкові пункти, що мають бути в договорі

Розберемо найважливіші моменти, що обов’язково мають бути у вашому договорі.

Головною умовою набуття договором чинності є його предмет. Саме в цьому пункті має бути чітко визначено, хто що робить, коли та відповідно до чого.

Обов’язково вкажіть два строки: коли розпочинається робота і коли завершується.

Інша важлива деталь — сума винагороди. Якщо ви із замовником домовилися про аванс, зазначте і це. Порядок виплати винагороди теж упередить від незручних ситуацій, оскільки ви точно знатимете, коли і скільки вам мають заплатити.

Пункт про неустойку — запорука збереження ваших часу і грошей, якщо замовник порушить умови договору.

Якщо замовник не приймає роботу, доведеться її довіку виправляти. А причина може бути проста — йому просто не подобається результат. Мінімізуйте будь-які претензії до вас — укажіть, що акт прийому-передачі вважається підписаним, якщо протягом 5-ти днів замовник не надсилає виправлень і зауважень.

Якщо клієнт не висловив обґрунтованих претензій до роботи протягом п’яти днів, акт автоматично вважатиметься підписаним.

Укажіть, на яких підставах замовник може відмовитися від виконаної роботи та чи потрібно платити, якщо робота просто не сподобалася йому.

Додаток до угоди — це технічне завдання

ТЗ  значно спрощує порозуміння між вами і замовником. Що більше деталей і нюансів буде обумовлено в ньому, то більше спроститься ваше завдання як виконавця роботи.

 

Як підписати договір, якщо замовник надто далеко?

Буває так, що ваш клієнт знаходиться в іншому місті або за кордоном і не має змоги особисто зустрітися чи підписати договір. Однак відповідно до Трудового кодексу укласти трудову угоду можна й дистанційно за допомогою електронного підпису.

Якщо ви із замовником погодили предмет договору, строки та ціну по e-mail, це вже вважається укладеною угодою.

Закони, що захищають фрілансерів

Якщо ви ФОП, а замовник – юрособа або також ФОП, то ваші взаємини регулюють Господарський та Цивільний кодекси.

Якщо ви не реєстрували свою діяльність як фізична особа-підприємець, то вас захищає тільки Цивільний кодекс. Навіть за загальними положеннями ЦК вам не можуть не заплатити за виконану роботу, але довести вашу правоту набагато складніше.

Порядок прийому-передачі робіт, форс-мажори та конфіденційність не є обов’язковими пунктами договору. Та зважте, що без них ви позбавляєте себе додаткового захисту в суді чи доказів вашої правоти, — юрист

Після підписання угоди у вас на руках має бути 3 документи — примірник договору, додатку до договору або технічне завдання та акт прийому-передачі робіт.

Правильно складений договір — це безпека і захист вашої праці, а також турбота про ваше професійне майбутнє. А всі нюанси щодо складання договору фрілансу краще завжди обговорювати з юристом.

Джерело

 

Договір про надання послуг в галузі IT