20

Депутати пропонують згорнути процес закриття шкіл.

Група народних депутатів зареєструвала законопроект, який спрямований на гальмування реформування і уніфікацію шкільної системи, який передбачає ліквідацію чинної системи шкільної освіти, як це передбачає Закону України «Про повну загальну середню освіту».

Яка ситуація зараз

Відтепер учні до 9 класу включно будуть навчатися в гімназіях, а з 10 класу – в ліцеях. При чому школи будуть розділені, тобто ліцеї будуть існувати окремо від гімназій і територіально і фактично.

Згідно зі статтею 32 Закону України «Про повну загальну середню освіту» рішення про утворення комунальних ліцеїв, як окремих юридичних осіб, їх реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) приймають Верховна Рада Автономної Республіки Крим, обласні, міські ради (міст з населенням більше 50 тисяч). Тобто, створити ліцей в умовному Пирятині, де населення менше 50 тисяч осіб, не можна буде. А це вже викликало значне обговорення в суспільстві.

Що пропонують депутати

У пояснювальній записці депутати до законопроекту № 4682 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення конституційного права громадян України на здобуття повної загальної середньої освіти» пишуть, що Україна є державою, яка за своїм адміністративно-територіальним устроєм складається переважно з населених пунктів сільської місцевості. Зокрема: 28377 – сіл, 885 – селищ міського типу та 460 міст.

«Тобто, наразі школи 29 262 сіл та селищ позбавлені права надавати повну загальну середню освіту та мати 10, 11 класи для її здобуття, а враховуючи загальну проблематику доступності закладів освіти, перенаповнюваності класів у містах, тепер здобути повну загальну середню освіту стане завданням можливим лише менш ніж 50 % учнів», – зазначають депутати.

Відтак вони пропонують

Виключити статті, які передбачають, що створювати ліцеї можуть лише Верховна Рада Автономної Республіки Крим, обласні та міські ради (міст з населенням більше 50 тисяч). А також передбачити, що можна здобути початкову, базову, середню, профільну середню освіту. Тобто учням не доведеться виїжджати зі свого населеного пункту для навчання в 10 класі.

У свою чергу міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет запевнив, що візьмуть у 10 клас усіх охочих і при цьому пообіцяв, що масового закриття шкіл не буде. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб бути в курсі найважливіших подій.