Випадки стягнення заборгованості на підставі виконавчих написів останнім часом є поширеними, у зв’язку з тим, що порядок такого стягнення не передбачає звернення до суду з позовом та отримання судового рішення. Такий спосіб позасудового стягнення грошових коштів часто практикують фінансові компанія та банки.
У більшості випадків при вчиненні виконавчого напису, виконавчий напис нотаріусами видається з порушеннями чинного законодавства, а тому може бути визнаний в судовому порядку таким, що не підлягає виконанню.
Основною умовою для вчинення виконавчого напису є наявність безспірності заборгованості. На підтвердження безспірності заборгованості стягувач зобов’язаний:
- надати нотаріусу документи, що дозволяють чітко встановити факт виникнення правовідносин між сторонами, момент виникнення права на стягнення простроченої заборгованості та розмір цієї заборгованості (наприклад, договір, письмова вимога про стягнення коштів з доказами отримання вимоги боржником, розрахунок заборгованості).
Не виконання вказаних вимог є грубим порушенням закону.
Однак, якщо формальні вимоги при видачі виконавчого напису дотримані, але боржник має обґрунтовані заперечення проти суми боргу, слід також викласти їх у позовній заяві про визнання виконавчого напису нотаріуса таким, що не підлягає виконанню, оскільки судом досліджуються не лише правильність процедури видачі виконавчого напису, а й законність вимог стягувача по суті.
Також слід зазначити, що виконавчий напис може бути видано лише у випадку, коли з дня виникнення права вимоги минуло не більше трьох років.
Позов про скасування виконавчого напису нотаріуса (визнання таким, що не підлягає виконанню) може бути поданий до суду за місцезнаходженням стягувача або за місцем виконання (тобто, за місцем здійснення виконавчого провадження), або за місцем знаходження нерухомого майна, на яке вчинений виконавчий напис.
З метою недопущення безпідставного стягнення коштів в період розгляду справи судом, доцільно подати заяву про забезпечення позову (заяву про вжиття заходів забезпечення позову) шляхом зупинення виконавчих дій, за результатами розгляду якої суд винесе ухвалу про зупинення виконавчих дій та яку слід подати державному або приватному виконавцю, який здійснює виконавче провадження.
Зразок заяви про про забезпечення позову (заяву про вжиття заходів забезпечення позову про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню) можна придбати за посиланням:
Зразки позовних заяв про скасування виконавчого напису нотаріуса (про визнання виконавчого напису нотаріуса, таким, що не підлягає виконанню можна придбати за посиланням:
2. Позовна заява про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню (з посиланням на судове рішення)>>>
4. Позовна заява про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню (іпотека) (з посиланням на судове рішення)>>>
Виконавчий напис не породжує виникнення права стягувача на стягнення грошових сум або витребування в боржника майна. Такий висновок зробив ВС в постанові за поисиланням>>>
Інформаціфні партнери парталу:
БАГАТО ТА БОГАТО ПРО ВСЕ
Інформаційний сайт
ПРЯМІ ІНВЕСТИЦІЇ В БІЗНЕС
Юридичний партнер:
Адвокатське бюро “Довженко та партнери”
1 Comment
Comments are closed.